Reklama

Gamercard

sobota, 8 czerwca 2013

Xbox One111jeden

Wczoraj Microsoft wypuścił aktualizację informacji o nowym Xboksie, dzięki czemu poznaliśmy przynajmniej część odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Po pełny tekst w języku angielskim zapraszam na stronę Xboksa, a po polską wersję na portal Onlinecenter.

 Po zapoznaniu się z notką muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Oczywiście, nie tego czym będzie Xbox One bo to temat na osobną dyskusją i to raczej subiektywne preferencje growe graczy zdecydują czy konsola jest fajna czy nie. Jestem pod wrażeniem tekstu w notce wypuszczonej przez firmę z Redmond. Jeżeli skupimy się na poszczególnych zdaniach czy nawet słowach to zauważymy, że firma dostarcza bardzo dużo informacji odnośnie swojej wizji. Ponadto notka sama w sobie zawiera mnóstwo pośredniego marketingu, który ma zainteresować nas konsolą i wywrzeć wpływ na naszą decyzję zakupową.

 Już w pierwszym wpisie rzuca się w oczy dosyć spora zmiana:

"Two weeks ago we introduced Xbox One, the all-in-one games and entertainment device. "

 Podczas premiery konsoli Microsoft skupił się przede wszystkim na promowaniu telewizji. Wprawdzie Don Mattrick w pierwszych słowach użył słowa gaming, ale w toku trwania konferencji szybko o nim zapomniał i nazwał konsolę "All in one home entertaining system" czy "All in one system for a living room". Tym razem już w pierwszym zdaniu Microsoft przypomina, że jest to "all-in-one GAMES and entertainment 
device". Jest to dosyć spora zmiana względem tego co pokazano podczas premiery.

Zresztą to samo możemy zobaczyć później:

"Designed for today and the decade ahead, Xbox One puts you at the center of all of your games, TV, movies, music, sports and more."

Konsola po raz kolejny stawia przede wszystkim na gry... dopiero później ma być telewizja, filmy, muzyka, itd. Jak jednak będzie, to czas pokaże.

"Xbox One is designed to be the bestsystem for gamers, and the new controllerwas specifically created for gaming. TheXbox One controller is instantly familiar toanyone who has used the tried-and-trueXbox 360 controller, and introduces morethan 40 technology innovations that makeit more immersive, precise andcomfortable. The Xbox team meticulously analyzed the Xbox 360 controller for areas to innovate, and conducted 20 research studies around the world with more than 500 participants of all ages, genders and gaming proficiencies to validate every proposed improvement. Some innovations were small. Others were substantial. By the end, after 200 prototypes, the team was confidend..."

 Kolejny bardzo ciekawy fragment. Bardzo często pojawia się słowo gaming i controller. Tak jakby firma chciała przekonać hardkorowych graczy, że oni nadal skupiają się na grach stworzonych z myślą o padzie. Żadnego bajdurzenia o kinect, o telewizji. Prosty akapit o tym, że na Xbox One będą hardkorowe gry. 

Swój show na E3 Microsoft postanowił nazwać "A New Generation of Games Revealed”. I moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł. Przede wszystkim nawiązuje do fatalnego pokazu premierowego konsoli, a z drugiej daje do zrozumienia, że gry będą tylko częścią składową i nie są głównym punktem projektu Xbox One.

 Później przenosimy się do spowiedzi Microsoftu.

"Because every Xbox One owner has a broadband connection, developers can create massive, persistent worlds that evolve even when you’re not playing."

Ciekawy zabieg ze strony firmy... a raczej sprytny. Microsoft nie mówi wprost, że Xbox One wymaga połączenia z internetem tylko, że posiadacz Xbox One posiada połączenie internetowe, co mogą w świetny sposób wykorzystać twórcy gier. Przy okazji w sprytny sposób można połączyć to z określeniem konsoli jako A Modern, Connected Device Czyli jeżeli nie masz internetu albo nie chcesz konsoli zawsze podpiętej do sieci oznacza, że jesteś zacofany technologicznie.

 No i po raz kolejny na koniec... "At Xbox, we’ve always believed in a connected world of games and entertainment."

   na pierwszym miejscu znowu są gry, a nie entertainment.

 Przy wyjaśnieniu na czym polega licencjonowanie gier na nowym klocku Microsoft wali z grubej rury i po raz kolejny przypomina czytającemu, że konsola posiada "modern architecture"

i raz jeszcze

"new generation of games and entertainment"

i raz jeszcze na koniec

"new generation of games and entertainment"

Temat o funkcjach prywatnych mógł się zacząć od przypomnienia, że konsola jest modern, albo że gry są priorytetem. Microsoft nie zawodzi i wybiera drugą opcję:

"Xbox One and Kinect offer easy and approachable ways to control your games and entertainment with your voice and gestures"

  W dalszej części tekst po raz kolejny przypomina, że jest systemem growym. W ten sposób firma postanawia nadrobić błędy niedopatrzenia podczas imprezy ujawniającej konsolę. Microsoft odrobił więc lekcję i przygotował tekst który pokazuje, że konsola jest czymś więcej niż tylko Tivitivitivi sports sports sports call of duty.

2 komentarze:

Jakub Kowalczyk pisze...

W świetle ostatnich doniesień o projekcie PRISM i Microsofcie współpracującym z NSA od 2007 roku, który teraz wprowadza na rynek konsolę połączoną cały czas do internetu z włączoną kamerą kineckta, dyskusja o posiadaniu xboxa one przenosi się z gier na temat czy chcę mieć kamerę amerykańskiego rządu na chacie.

Zeratul pisze...

Biorac pod usage ostatnie doniesienia I wiadomosci to mozesz miec racje

reklama