Reklama

Gamercard

środa, 11 marca 2009

Rzut Halem

Pomysł stworzenia tego wpisu wpadł do mej pięknej głowy wypełnionej mózgiem podczas pisania tekstu o książkach growych. Mam nadzieję, że go kiedyś skończę. Póki co zajmę się innym tematem, będzie to małe ogarnięcie znanego i uwielbianego przeze mnie Uniwersum Halo. Jednak nie będzie to wpis opisujący całe uniwersum bo na to nie mam ani chęci ani czasu. Będzie to raczej zbiór produktów które ukazały się. Oczywiście zbiór będzie niepełny, bo moja wiedza też niestety nie jest pełna w tej materii ale postaram się przybliżyć ją jak najbardziej. Każdy więc zainteresowany będzie mógł się więc wykosztować by zagłębić się w tym wspaniałym świecie. Z miejsca piszę, że pomijam strony internetowe, fan-arty, fan-story. Może wspomnę słówko o najważniejszych ale resztę pozostawiam wam do wygrzebania w necie.

Zacząć inaczej nie można w końcu jest to blog show, więc zaczniemy od gier...

GRYHalo: Combat Evolved - gra która miała być z poczatku RTS-em przekształciła się w FPS i to ona sprzedała pierwszego Xboksa. Maniakalna ilość ludzi zakochana w multiplayerze nadal ciora po Xbox Connect czy po LANie, uważając multi w Halo za najlepsze multi ever. Sam Single Player wyznaczał nowe standardy. Genialna historia samotnego żołnierza walczącego o przetrwanie ludzkości.
Halo 2 - czyli kontynuacja hitu, dalej Master Chief na pierwszym xboksie podejmuje walkę przeciwko Covenantom. Multiplayer z możliwością gry przez Xbox Live. Rozwinięcie historii z jedynki i moim skromnym zdaniem najlepsza fabuła z wszystkich gier wydanych w Uniwersum.Halo 3 - czyli welcome to next-gen. Koniec trylogii, słynne Finish the Fight i stos siana dla Microsoftu i Bungie. Gra która przebiła inne kasowe hity takie jak Piraci z Karaibów czy Shrek 3. Genialny Xbox Live, tryb Forge, theater itd. Świetna kampania z genialnym zakończeniem historii.
Halo Wars - czyli ostatnie tchnienie Ensemble Studios. RTS na Xboksa 360. Świetny prequel do wydarzeń z Halo. Opowieść dowódcy Spirit of Fire, komandera Forge i SPARTAN Team Omega. Bardzo dobra historia przedstawiona za pomocą genialnych filmików.Halo 3: ODST - czyli kolejne dzieło Bungie, tym razem jednak nie opowiadające o przygodach szefa kuchni, a o przygodzie czterech ODST, którzy lądują na New Mombasa po Initial Drop. Gra ma mieć elementy Stealth. Dosyć mało na jej temat wiadomo, jednak premiera na jesieni.

Halo: Chronicles (?) - tajemniczy projekt Petera Jacksona, który odszedł póki co gdzieś w zapomnienie. Tak naprawdę to nic o projekcie nie wiadomo. Niby miał być zaprezentowany w postaci odcinków i być raczej interaktywnym filmem. Ale póki co zero wiadomości. Może czegoś się dowiemy w 2010 roku.

Halo MMO - czyli plotka która okazała się prawdą. Skasowany projekt Ensemble Studios. Gra miała być MMO umiejscowionym w świecie Halo. Póki co nie wiadomo czy projekt zamknięto w 100% czy może kiedyś nastąpi jego reaktywacja.

Halo MapPacks - Map Packi wydane do Halo 2 i Halo 3, niektóre wydane w postaci krążka do zakupienia w Gamestop, niektóre tylko do ściągnięcia poprzez Xbox Live.

GRY - INNEHalo: The Interactive Strategy Game

Czyli gra planszowa której nie mam jeszcze w kolekcji, ale już kupiłem (dziś będzie wysłana, będzie playtest). Po więcej szczegółów zapraszam - http://www.halointeractivestrategygame.com/

KSIĄŻKI

Książki stanowią osobną dużą bibliotekę odnośnie uniwersum. Są wielką skarbnicą wiedzy dla każdego fana i dostarczają dużą dawkę doznań dla fana science-fiction
Halo: Fall of Reach - czyli prequel do wydarzeń z Halo, który dostarcza dokładnego wyjaśnienia czym są SPARTANie... z niego też dowiadujemy się o losie pozostałych. Książka autorstwa Erica Nylunda stała się bestsellerem nie tylko dzięki tytułowi Halo, ale dzięki bardzo dobrej historii, która pozostaje w zgodzie z Uniwersum i stanowi niezłe jego uzupełnienie.Halo: The Flood - książka która osobiście mnie bardzo rozczarowała, autorem jej jest pan William Dietz. Opowiada ona tak naprawdę fabułę gry Halo: Combat Evolved. Jednak książka w lepszym stopniu wyjaśnia sprawę Flood i Covenantów czego nie mogliśmy znaleźć w grze.Halo: First Strike - powrót Erica Nylunda i kolejna bardzo dobra książka opowiadająca o losach Master Chiefa poza zakończeniu Halo: CE. Książka doskonale łączy ze sobą koniec gry z Halo 2.Halo: Ghosts of Onyx - Pierwsza książka która nie opowiada o przygodach Master Chiefa. Napisana przez świetnego Erica Nylunda po raz kolejny przykuwa uwagę. Jest podstawą są losy SPARTAN uwięzionych na Reach razem Dr. Halsey, a także przygody związane z programem SPARTAN III. Książka pozostawia dosyć otwartą końcówkę, może jeszcze o nich usłyszymy.Halo: Contact Harvest - debiut Josepha Statena w roli pisarza. Na codzień pracuje w Bungie więc jest nieźle obeznany w Uniwersum. Niestety jako pisarz spisuje się średnio. Contact Harvest to prequel do Halo Wars i opowiada on o przygodach Avery Johnson. Książka także rozpoczyna wojnę totalną covenantów przeciwko ludzkości.Halo: Cole Protocol - nie mogę o niej za dużo napisać, gdyż jeszcze jej nie przeczytałem. Jej autorem jest Tobias S. Buckell.Halo: Graphic Novel - zbiór czterech komiksów stworzonych przez różnych autorów, różnym stylem. Wpisują się one do Uniwersum, ale nie są czymś wybitnym. Novelka zawiera także wiele zbiór art-worków, spośród których wiele jest naprawdę godnych uwagi.The Art of Halo - czyli książkowy zbiór art-worków z wyjaśnieniem. Pokrywa on process dewelopingu gier Halo i Halo 2. Pokazuje geniusz Bungie, a także ewolucję nie tylko gry, ale i samego głównego bohatera.The Art of Halo 3: Prima Official Art Book - niestety, ale nie miałem jeszcze książki w ręce. Jak nadrobię to z pewnością podzielę się wrażeniami.Halo: Uprising - czyli seria czterech komiksów wydanych przez Marvela. Wszystkie z nich miały obsuwy premier, i do tej pory wydano tylko trzy. W maju planuje się wydać książeczkę z wszystkich czterema naraz. Historia w Halo: Uprising ma łączyć Halo 2 i Halo 3. Pokazana nam jest zdrada Akcersona, a także losy zwykłych mieszkańców którzy stawiają czoło inwazji Covenantów.

Halo Wars: Genesis - krótka nowelka dołączona do limitowanej edycji Halo Wars opowiadajacej o pierwszej misji militarnej przeciwko Covenantom. Opis strat ludzi w starciu z nimi.

Halo: Helljumpres - pięcioodcinkowy komiks który będzie stanowił prequel do Halo: CE. Powinien zostać wydany w okolicy premiery Halo 3: ODST

Halo: Spartan Black - czterodcinkowy komiks o przygodach SPARTAN. Data wydania 2009.

Bestiarum - dodane w postaci książeczki do limitowanej edycji Halo 3 i w formie DVD do Legendarnej edycji. Stanowi spis ras w Uniwersum Halo, wraz z dokładnym opisem. Ciekawostką na końcu jest porównanie wielkości poszczególnych ras.

KSIĄŻKI - INNE

Tutaj nie będę się zbytnio rozpisywał na tytuły. Masa poradników do Halo, Halo 2 i Halo 3. Książki o modowaniu Halo 2 itp.
Jeden tytuł godny polecenia, ale którego jeszcze nie miałem w ręku to Halo Effect. Książka to zbiór esejów napisanych po zagraniu w grę. Nie jest autoryzowana ani przez Bungie, ani Microsoft, więc nie można jej dołączyć do kanonu Uniwersum, ale podaje jako ciekawostkę.

FILM

O jego produkcji usłyszeliśmy w 2006 roku, ale niestety od tamtej pory cisza. Mamy nadzieję, że kiedyś powstanie dobry film na podstawie genialnej gry

MUZYKA
Halo: Original Soundtrack
Halo 2: Original Soundtrack vol.1
Halo 2: Original Soundtrack vol.2
Halo 3: Original Soundtrack (2 CD)

Muzyka Martina O'Donnella zbudowała świetny klimat w grze, teraz mamy możliwość posłuchania jej na nośniku CD. Naprawdę polecam.

Halo Trilogy
Jeżeli nie masz powyższych CD to może warto zainwestować tylko w wydanie wrzucone na 3CD, które jest zbiorem muzyki z wszystkich trzech części gry.
Halo Wars OST
Zabrakło geniuszu Marina, ale nadal muzyka nie odbiega poziomiem za bardzo i jest super klimatycznie.

INNE

Chyba najbogatsza lista będzie się znajdować poniżej. Cały czas zastanawiam się czego zapomniałem i co powinienem dodać. Najwyżej mnie ktoś będzie poprawiał w komentarzach.


ARG - czyli Cortana Letters do Halo, ilovebees kampania do Halo 2 i Iris do Halo 3. Genialne kampanie reklamowe do Halo powoli odkrywające tajemnice gry dzięki zaaangażowaniu setek graczy.

Kampania Reklamowa - czyli wszystkie rekalmówki telewizyjne. Szczególnie kampania "Believe" zasługuje na dużą uwagę.
Figurki - Figurki Action Clicx, T. McFarlane'a, czy innych... w większości świetne projekty bohaterów Halo 2 i Halo 3, a także pojadów. Niezwykłe przywiązanie do szczegółów. W chwili obecnej czekamy na 4 serię figurek. Każda z nich zamiata podłogę.

Red vs Blue - czyli serial stworzony przez fanów. Przygody dwóch teamów zbudowane za pomocą machinima. Kupa zabawy i kupa humoru

Master Chief sucks at Halo i Arby 'n' the Chief - filmiki od John PJ Graham oprawione mocną dawką przekleństw i prostego humoru.Xbox 360 Halo Edition - konsola ubrana w brzydkie kolory. Do której nie dodano nawet gry.Xbox 360 Halo 3 edition controllers - pady z rysunkami T McFarlane'a wypuszczone przy okazji premiery Halo 3. Pojawiły się dwa, jeden SPARTANowy, a drugi Covenentowy.
Zune Halo Edition - czyli Microsoftowa konkurencja dla Ipoda ubrana w kolory UNSC włożona w pudełko z artem z Halo 3. W środku znajdowały się tapety i obrazki z Halo.

Do tego wszelkiego rodzaju strony internetowe, MLG, minigierki, fan fiction, gadżety z bungie store, plakaty, tapety, napoje z logo MC, faceplate i pewnie inne rzeczy o których zapomniałem wspomnieć.


Na koniec oczywiście lans w postaci... co z tej listy znajduje się w posiadaniu Zeratula:
- Halo: CE
- Halo 2
- Halo 3: Limited Edition
- Halo Wars
- wszystkie mappacki
- Halo: Interactive Board Game
- Halo: Fall of Reach
- Halo: The Flood
- Halo: First Strike
- Halo: Ghosts of Onyx
- Halo: Contact Harvest
- Halo: Cole Protocol
- Art of Halo
- Halo: Graphic Novel
- Halo: Genesis
- Bestiarum
- Halo OST
- Halo 2 OST vol. 1 i vol. 2
- Halo 3 SPARTAN controller
- SPARTAN figure
- Jackal figure
- Cortana figure
- Zune Halo Edition

15 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Mogłeś dodać ze HALO:CE najpierw powstawało na ps2 i zostało podkupione przez Microsoft :>

rekineq pisze...

Mnie także wciągnęło uniwersum Halo. Przewertowałem też Twoją stronę (delta-halo.com), która mi sporo przybliżyła to i owo jednak ciągle chcę więcej. Baaardzo chciałbym zdobyć książki, jednak w chwili obecnej nie mogę sobie na nie pozwolić. Połykam wszystko co znajdę o tym świecie - masz może linki do dobrych stron nt. Halo?

~Rekineq PL

Fighter Pl pisze...

Zeratul jesteś naprawdę maniakiem serii Halo!!! Ale to dobrze,bo każdy musi mieć jakiegoś świra:) Mnie tak nie zafascynowało ale lubię tą serię od czasów "jedynki".

Zeratul pisze...

rekineq - jak cię nie stać to polecam http://halo.wikia.com/wiki/Main_Page tam masz wszystko

Kaucz pisze...

Nigdy nie przepadałem za Halo ale skoro piszesz że trójka przebiła takie hity jak Shrek 3 to pójdę do znajomego pociorac w to :]
PS>Na prawdę tego dużo :)

czaroos pisze...

jedno zdanko "Halo is epic!!!".

Anonimowy pisze...

Aż się ochota we mnie zrobiła co by 360 kupić :D
Tak btw to jestem w głębokim żalu, że fabuła w killzone 2 to taka kupa :( Dobrze, że multi spełnił moje oczekiwania.
Zeratul a ogólnie rzecz mówiac to kolekcjonujesz gry czy tylko te ulubionie zostawiasz, a reszta leci na ebay?


krak2610

Zeratul pisze...

hity zbieram, reszta ebay

Radoslaw pisze...

Zapomniałeś o kolekcji torebt Halo 3 Messenger Bag

Anonimowy pisze...

Zeratul czy przymierzasz się do zakupu i pokazanie w showshowshow MadWorld'a ?

Paweł pisze...

Ze swojej strony polecam książkę Ringworld[(w polsce chyba 'Pierścień'), Larrego Niven'a. Możliwe, że była natchnieniem dla twórców halo :)

Anonimowy pisze...

Fabuła kilzone 2 to nie taka qpa, bo co, niby w halo lepsze ? w0w epickie story bla bla... A prawda taka, że cała historia Helghastów, Alpha Centuri A i B jest głębsza od halo. Ludzie sięgają po to, bo to teraz ma wyrobioną markę, a nawet nie było właściwie przełomowych wynalazków. Grafika pozostawia wiele do życzenia. Więc co skłania graczy do zakupu ? Samo uniwersum ? Może Master Chief ? Ehh zaraz fanboje sie zlecą ;/

Ryan pisze...

@Paweł: było, owszem. Bungie mówi o tym otwarcie.

@Anonimowy: współczuję tego, co się stało z Twoim psem. Gdyby mi ulubioną psinę zabili, też plułbym jadem po sieci jak Ty. :(

Anonimowy pisze...

Taa tylko w K2 gra sie albo typem który jest wsytdliwy i mało mówi, albo on ma poprostu mały zasób słow i nie chce się powtarzać.
Genialny multi player, a kampanie nie porywa. o!
Ta jest fan boyem 360 pewnie, szkoda tylko , że nie mam tej konsoli :/ A chciałbym
~krak2610

Anonimowy pisze...

Kurde, naszła mnie wielka ochota na kupno książek o Halo. Gdzie je kupiłeś? W Polsce znalazłem tylko Contact Harvest, ale nie wiem czy jest sens zaczynać czytanie od niej. Można gdziekolwiek w naszym kraju dostać resztę tych książek? Na ebayu tego pełno, ale wysyłka z UK.

reklama